in

Soviet Jeans Leads Nominations for Latvian National Film Awards Lielais Kristaps

Soviet Jeans Leads Nominations for Latvian National Film Awards Lielais Kristaps

[ad_1]

A complete of 88 movies have been thought of for the nominations, together with quick and pupil movies. They embrace 16 function movies, 17 lengthy documentaries, two lengthy animated movies, 9 TV sequence and 44 quick movies.

The nominees have been chosen by two choice committees composed of movie professionals and members of assorted skilled organisations. The fiction and animation committee consisted of Andis Mizišs (movie director), Kristīne Simsone (movie critic), Aiva Birbele (scriptwriter), Dace Pūce (movie director), Jānis Eglītis (DoP), Jevgenijs Kobzevs (sound director), Juris Žukovskis (set designer), Elīna Reitere (movie critic), Sniedze Kāle (animation movie producer) and Agnese Zapāne (consultant of the National Film Centre of Latvia).

The documentary movie committee included Ieva Ozoliņa (movie director), Dzintra Geka (movie director), Uģis Olte (movie director), Dainis Juraga (DoP), Anita Uzulniece (movie critic) and Kristīne Matīsa (consultant of the National Film Centre of Latvia).

This yr, the Lifetime Achievement Award will likely be given to Ieva Romanova, manufacturing designer and long-time chairwoman of the Latvian Filmmakers Union, who began working on the Riga Film Studio in 1978 and has since obtained 5 Latvian National Film Awards Lielais Kristaps within the Best Production Design class.

Since 2022, the Latvian National Film Awards Lielais Kristaps ceremony takes place in November (beforehand it was held in late autumn). Lielais Kristaps was established in 1977.

FULL LIST OF NOMINATIONS:

Best Film:

The Brazen / Bezkaunīgie (Latvia)
Directed by Aik Karapetian
Produced by Vino Films
Supported by the State Culture Capital Foundation of Latvia

Soviet Milk / Mātes piens (Latvia, Belgium)
Directed by Ināra Kolmane
Produced by Film Studio Deviņi
Coproduced by TET, Umedia Production SPRL
Supported by the National Film Centre of Latvia, the Ministry of Culture of the Republic of Latvia, the State Culture Capital Foundation of Latvia, Creative Europe MEDIA,TET

Black Velvet / Melnais samts (Latvia, Lithuania)
Directed by Liene Linde
Produced by Ego Media (Latvia)
Coproduced by Tremora (Lithuania)
Supported by the National Film Centre of Latvia, the Lithuanian Film Centre

A Postcard from Rome (Latvia)
Directed by Elza Gauja
Produced by Picture House
Supported by the National Film Centre of Latvia, the State Culture Capital Foundation of Latvia, TV3 Group Latvia

24hr Sunshine (Latvia)
Directed by Juris Poškus
Produced by FA Filma
Supported by the National Film Centre of Latvia

Best Director:

Aik Karapetian for The Brazen
Ināra Kolmane for Soviet Milk
Juris Poškusfor 24hr Sunshine
Liene Linde for Black Velvet

Staņislavs Tokalovs, Juris Kursietis for Soviet Jeans / Padomju džinsi (Latvia)
Produced by Tasse Film
Supported by the National Film Centre of Latvia

Best Leading Actress:

Anta Aizupe in Sacrificial Lamb / Upurjērs (Latvia)
Directed by Uģis Olte
Produced by VFS FILMS

Ērika Eglija-Grāvele in My Freedom / Mana brīvība (Latvia, Lithuania)
Directed by Ilze Kunga-Melgaile
Produced by Tasse Film
Coproduced by M-Films
Supported by the National Film Centre of Latvia, the State Culture Capital Foundation of Latvia, the Lithuanian Film Centre, the Latvian Television, Creative Europe MEDIA

Indra Burkovska in A Postcard from Rome
Inga Tropa in Black Velvet
Maija Doveika in Soviet Milk

Best Leading Actor:

Andris Keišs in 24hr Sunshine
Jānis Jarāns in A Postcard from Rome
Kārlis Arnolds Avots in Soviet Jeans

Kaspars Dumburs in Breathing Underwater / Elpot zem ūdens (Latvia)
Directed by Ronalds Mežmačs
Produced by flyfarfilms

Lauris Dzelzītis in Catastrophe / Katastrofa (Latvia)
Directed by Daniils Silovs
Produced by Grey Vest

Best Supporting Actress:

Elīna Vaska in Soviet Milk
llze Ķuzule-Skrastiņa in My Freedom
Jana Ļisova in Breathing Underwater
Rēzija Kalniņa in The Uninvited Guests / Nelūgtie viesi (Latvia)
Directed by Vlads Kovaļovs
Produced by SIA Lelde Kovaļova

Sabīne Tīkmane in Black Velvet

Best Supporting Actor:

Andris Keišs in Soviet Jeans
Darius Meškauskas in My Freedom
Gregors Laķis in The Brazen
Igors Šelegovskis in Soviet Jeans
Valentīns Novopoļskis in Soviet Jeans

Best Scriptwriter:

Betija Zvejniece for Einarative / Einaratīvs (Latvia)
Directed by Betija Zvejniece
Produced by VFS FILMS, the LatvianTelevision

Emīlija Karetņikova, Līga Gaisa for Confessions of My Childhood Body / Mana bērnības ķermeņa atzīšanās (Latvia)
Directed by Emīlija Karetņikova
Produced by Air Productions, the Latvian Academy of Culture
Supported by the State Culture Capital Foundation of Latvia, DEPO

Staņislavs Tokalovs, Valdis Celmiņš for Everything Will Be Alright / Viss būs labi (Latvia)
Directed by Staņislavs Tokalovs
Produced by Ego Media
Supported by the National Film Centre of Latvia

Liene Linde for Black Velvet
Teodora Markova, Staņislavs Tokalovs, Waldemar Kalinowski for Soviet Jeans

Best Cinematography for a Feature Film:

Aleksandrs Grebņevs for A Postcard from Rome
Dāvids Smiltiņš for Black Velvet
Elīna Matvejeva for Breathing Underwater
Jurģis Kmins for The Brazen
Valdis Celmiņš for Soviet Jeans

Best Cinematography for a Documentary:

Aivars Šaicāns for Ksenia / Ksenija (Latvia)
Directed by Renāte Saulīte
Produced by White Picture, the Latvian Academy of Culture

Baiba Kļava for Sisters in Longing / Iļģuciema māsas (Latvia)
Directed by Elita Kļaviņa
Produced by Air Productions
Supported by the State Culture Capital Foundation of Latvia, the Riga City Council

Dāvids Smiltiņš, Arvis Belovs for Einarative

Yevhen Titarenko, Ivan Fomichenko for Eastern Front /Austrumu fronte (Latvia, Ukraine, CzechRepublic, USA)
Directed by Yevhen Titarenko, Vitaly Mansky
Produced by Vertov, Braha Production Company
Coproduced by Hypermarket Film , TV CurrentTime
Supported by the National Film Centre of Latvia, the Ukrainian State Film Agency, the Czech Film Fund

Valdis Celmiņš for Everything Will Be Alright

Best Editing:

Dāvis Gauja, Betija Zvejniece for Einarative
Ieva Veiverīte, Liene Linde for Black Velvet
Oskars Morozs for Soviet Jeans
Stefan Stabenow for Everything Will Be Alright

Inese Kļava for Patricia / Patrīcija (Latvia)
Directed by Inese Kļava, Dāvids Ernštreits
Produced by Mistrus Media
Supported by the National Film Centre of Latvia

Best Sound:

Aleksandrs Vaicahovskis for Where Is the Key? / Kur manas atslēgas? (Latvia)
Directed by Indra Sproģe
Produced by infinityBOX
Supported by the National Film Centre of Latvia, the State Culture Capital Foundation of Latvia

Edvards Broders for North Pole / Ziemeļpols (Latvia)
Directed by Roberts Vanags
Produced by the Latvian Academy of Culture

Ernests Ansons for Can’t Help Myself (Latvia)
Directed by Anna Ansone
Produced by Mima Films

Ģirts Bišs for In the End / Beigubeigas (Latvia)
Directed by Linda Stūre
Produced by Atom Art

Pēteris Pāss for Confessions of My Childhood Body

Best Original Music:

Deniss Paškevičs for It’s Only Now We Begin / Mēs tikai tagad sākam (Latvia)
Directed by Marta Herca
Produced by Ego Media
Supported by the State Culture Capital Foundation of Latvia

Edgars Šubrovskis for Collective / Kolektīvs. Kristīne (Latvia)
Directed by Mārtiņš Grauds
Produced by fon Films, LMT

Valts Pūce for Rule of the Heart / Sirds likums (Latvia)
Directed by Roze Stiebra
Produced by Studio Locomotive
Supported by the National Film Centre of Latvia

Ivars Arutjunjans for The Brazen
Raimonds Tiguls for Soviet Milk

Best Production Design:

Aldis Meinerts for The Brazen
Algirdas Garbačiauskas for Soviet Milk
Jurģis Krāsons for My Freedom
Laura Dišlere, Zanda Landrāte-Bedrīte for Soviet Jeans

Mārtiņš Straupe, Jaagup Roomet for The Invisible Fight (Estonia, Greece, Latvia, Finland)
Directed by Rainer Sarnet
Produced by Homeless Bob Production
Coproduced by Neda Film, White Picture, HelsinkiFilmi
Supported by the Estonian Film Institute, the Estonian the Ministry of Culture, the Cultural Endowment of Estonia,Tallifornia, the National Film Centre of Latvia, the Riga Film Fund, the Investment and Development Agency of Latvia, the Greek Film Commission, EKOME Incentive Programme Greece, the Finnish Film Foundation, Creative Europe MEDIA, Eurimages

Best Costumes:

Evija Džonsone for Soviet Milk
Jaanus Vahtra, Berta Vīlipsone for The Invisible Fight
Liene Bite for Soviet Jeans
Liene Dobrāja for Black Velvet

Ilze Grickus for New Norm / Jaunais norm (Latvia)
Directed by Alberts Viegliņš
Produced by Centaur Films

Best Makeup:

Gunda Zvirbule for Soviet Milk
Ilona Zariņa for Black Velvet
Lara Pudovska for The Uninvited Guests
Maija Gundare for Soviet Jeans
Zane Žilinska for Breathing Underwater

Best Debut Film:

Can’t Help Myself (Latvia)
Directed by Anna Ansone

Dragoons / Dragūni (Latvia)
Directed by Reinis Ūbelis

Breathing Underwater / Elpot zem ūdens (Latvia)
Directed by Ronalds Mežmačs

Einarative / Einaratīvs (Latvia)
Directed by Betija Zvejniece

It’s Only Now We Begin / Mēs tikai tagad sākam (Latvia)
Directed by Marta Herca

Best Short Fiction Film:

Can’t Help Myself (Latvia)
Directed by Anna Ansone

Catastrophe / Katastrofa (Latvia)
Directed by Daniils Silovs

Miru Falls in Love / Mirū iemīlas (Latvia)
Directed by Ieva Norvele

Resistance is Futile (Latvia)
Directed by Armands Začs

Sacrificial Lamb / Upurjērs (Latvia)
Directed by Uģis Olte

Best Long Documentary:

Eastern Front / Austrumu fronte (Latvia, Ukraine, Czech Republic, USA)
Directed by Yevhen Titarenko, Vitaly Mansky

Sisters in Longing / Iļģuciema māsas (Latvia)
Directed by Elita Kļaviņa

Patricia / Patrīcija (Latvija)
Directed by Dāvids Ernštreits, Inese Kļava

It’s Only Now We Begin / Mēs tikai tagad sākam (Latvia)
Directed by Marta Herca

Everything Will Be Alright / Viss būs labi (Latvia)
Directed by Staņislavs Tokalovs

Best Short Documentary:

Gravediggers / Kaprači (Latvia)
Directed by Ivars Zviedris

Ksenia / Ksenija (Latvia)
Directed by Renāte Saulīte

Einarative / Einaratīvs (Latvia)
Directed by Betija Zvejniece

Full Moon Serenade / Pilnmēness serenāde (Latvia)
Directed by Mārcis Ābele, Lauris Ābele

Best Documentary Film Director:

Betija Zvejniece for Einarative
Elita Kļaviņa for Sisters in Longing
Marta Herca for It’s Only Now We Begin
Staņislavs Tokalovs for Everything Will Be Alright
Yevhen Titarenko, Vitaly Mansky for Eastern Front

Best Animated Film:

In the End / Beigubeigas (Latvia)
Directed by Linda Stūre
Produced by Atom Art

Upside Down / Kājām gaisā (Latvia)
Directed by Dace Rīdūze
Produced by Animācijas brigāde
Supported by the National Film Centre of Latvia

Where Is the Key? / Kur manas atslēgas? (Latvia)
Directed by Indra Sproģe
Produced by infinityBOX
Supported by the National Film Centre of Latvia, the State Culture Capital Foundation of Latvia

Henry the Great / Lielais Indriķis (Latvia)
Directed by Jānis Cimmermanis
Produced by Animācijas brigāde
Supported by the National Film Centre of Latvia, Latvijas Finieris, Cinema Public Films

Rule of the Heart / Sirds likums (Latvia)
Directed by Roze Stiebra
Produced by Studio Locomotive
Supported by the National Film Centre of Latvia

Best Animated Film Director:

Dace Rīdūze for Upside Down
Indra Sproģe for Where Is the Key?
Jānis Cimmermanis for Henry the Great
Linda Stūre for In the End
Roze Stiebra for Rule of the Heart

Best Animated Film Production Design:

Aleksejs Naumovs for Rule of the Heart
Ilze Dambe-Dzelme for Upside Down
Linda Stūre for In the End
Maija Riekstiņa, Gita Šmite, Kaspars Maračkovskis for Where Is the Key?
Māris Putniņš for Henry the Great

Best TV Series:

Collective / Kolektīvs (Latvia)
Directed by Oskars Rupenheits, Marta Elīna-Martinsone, Papa Chi, Aik Karapetian, Edgars Kaupers, Mārtiņš Grauds
Produced by fon Films, LMT

The Uninvited Guests / Nelūgtie viesi (Latvia)
Directed by Vlads Kovaļovs
Produced by SIA Lelde Kovaļova, TET

Soviet Jeans / Padomju džinsi (Latvia)
Directed by Staņislavs Tokalovs, Juris Kursietis
Produced by Tasse Film

Best Student Film:

Blue Seas Searching for White Ships / Balto kuģu sirdis (Latvia)
Directed by Edgars Kaupers

Nap / Dusa (Latvia)
Directed by Dāvis Gauja

Debris / Gruzis (Latvia)
Directed by Ilze Ance Kazaka

Ksenia / Ksenija (Latvia)
Directed by Renāte Saulīte

Confessions of My Childhood Body / Mana bērnības ķermeņa atzīšanās (Latvia)
Directed by EmīlijaKaretņikova

North Pole / Ziemeļpols (Latvia)
Directed by Roberts Vanags

[ad_2]

Report

Comments

Express your views here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Disqus Shortname not set. Please check settings

Written by Admin

Israel-Hamas War: U.N. Court Is Ruling on Israel’s Military Campaign in Gaza

Israel-Hamas War: U.N. Court Is Ruling on Israel’s Military Campaign in Gaza

Pennsylvania Governor Proposes to Overhaul the State University System

Pennsylvania Governor Proposes to Overhaul the State University System